7 Maddede Ünlü Rock Sanatçısı Barıştırma Çay

0
60

Genç yaşta aramızdan ayrılmasına rağmen Türkiye’de rock müziğin sembollerinden olmuş Barış Çay’yu 7 maddeyle bitmiş hatırlayalım.

2007 yılının Haziran ayının 29’unda, Bodrum’da geçirdiği trafik kazasyıla aramızdan ayrılan Karadeniz’in hırçın çocuğu lakaplı Uzlaşma Dere, kısacık hayatında arkasında derin izler bıraktı. Ölümü üzerinden yaklaşık olarak 10 yıl geçmiş olmasına karşın sevenleri tarafından unutulmayan Barıştırma’ı biz de bir kere daha anmak istedik. Hazırsanız daima beraber Barıştırma’ı her tarafta tanımaya başlayalım.

1. 29 Haziran 1979 Yılında Amasra’da Dünyaya Geldi

29 Haziran 1979 Yılında Amasra'da Dünyaya Geldi

tarih 29 Haziran 1979’dur. Uzlaşma, Bartın’da dünyaya kazanç. Bir röportajında
o, bebekken, bir kelebeğin pusetinin üstüne konup tüm gün onu izlediğini ve kelebeğin ona şans getirdiğine inandığını söylemiştir.
Birincil, orta ve lise eğitimini Amasra’da tamamlayan Uzlaştırma, minik yaşlardan itibaren müzik ile ilgilenir. Çocukken elinde fülüt ile sokaklarda gezdiğini de yine kendi anlatmıştır. 

2. Amasra’ya Gelen Müzisyen Gruplardan Etkilenerek Müziğe Ilgi Duymaya Başlar

Amasra'ya Gelen Müzisyen Gruplardan Etkilenerek Müziğe İlgi Duymaya Başlar

Uzlaştırma, bu müzisyenlerden etkilenerek, gitar, klavye ve armonika çalmayı öğrenir. Keza heavy metal ve hard rock müziğe ilgisi de yine bu yaşlarda başlar. 18 yaşına bastığı gibi Amasra’dan ayrıldığını söyleyen Barıştırma, önce Antalya’ya gidip bir zaman animatörlük yapar. Antalya’daki animatörlük yıllarında kendilerine yaptıkları yüz boyasını yıkadıktan daha sonra gözünün altından çıkmayan sürmenin kendine yakıştığını ayrım ettiği için gözlerine sürme çekmeye devam ettiğini söylemiştir. Antalya’dan sonradan yolu Ankara’ya düşen Uzlaştırma, burada garsonluk, barmenlik ve müzisyenlik yapar. Ankara’dan sonraki durağı bu sefer Karadeniz Ereğlisi olur. Burada çeşitli lokal radyo ve kanallarda programlar yapan Barışma 2004 yılında çevresinin ısrarıyla Yüksekokul Türkiye adlı televizyon yarışmasına katılmaya karar verir.

3. Akademi Türkiye Birincisi Uzlaşma

Akademi Türkiye Birincisi Barış

2004 yılında Yüksekokul Türkiye yarışmasına katılır. Yarışmanın favorisi olur ve müsabaka bittiğinde şampiyon Barışma’tır. Yarışmanın jüri üyelerinden Cem Ceminay, programında Uzlaşma ile ilgili bir itirafta bulunur: “Öne eleme için geldiğinde kazananın Barıştırma olacağını hissetmiştim.”
Akademi Türkiye yarışmasını kazanmasına karşın kendisine verilen sözler tutulmamıştır. Oysa Barıştırma için ciddi bir yol ayrımı bütün da burada başlayacaktır. Kendisine verilen sözler tutulmadığı için albüm yapma konusu onu kuvvet duruma sokmuştur. Bu baskı dönemde, Seyhan müzik, Uzlaşma’ı beğenmiş ve ona albüm yapmaya karar vermiştir. Barış yarışmanın bitişinden birincil stüdyo albümü ‘Islak Islak’ çıkana dek 200’den fazla konser verir.

4. Birincil Albüm: Islak Islak

ünlü rock müzik sanatçısı Cem Karaca’nın en meşhur şarkılarından biri olan Islak Islak, Uzlaşma’ın birincil albümünün adı ve çıkış parçası olmuştur. Birincil albümü öncesi Barıştırma’ın, imajı hakkında önemli bir karar vermesi gerekir. Barışma, Yüksekokul Türkiye Barıştırma olarak mı devam edecek yahut kariyerine Uzlaşma Akarsu olarak baştan mı başlayacaktır? 
Uzlaştırma, Yüksekokul Türkiye onu her ne değin popüler yapan yarışma olsa da kariyerine Uzlaşma Akarsu olarak baştan başlamayı seçim eder. 
Islak Islak, bir cover olarak müzik dinleyicisi tarafından fazla sevilmiştir. şarkı ile, “Cem Karaca’dan mı Barış Dere’dan mı?” dedirtmeyi başaracak bir cover olmuştur. 
Albümde, Islak Islak, Mavi, Kimdir O? ve Amasra şarkılarına klip çekmiştir. ‘Kimdir O?’ şarkısı o dönem Amerika – Irak Savaşı dönemine denk geldiği için müzik kanalları kadar yayınlanma konusunda çekimser kalınmıştır.

5. Palavracı Yarim ve Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek

Yalancı Yarim ve Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek

Birincil albümünün tanıtım çalışmaları, konserler derken Uzlaştırma yoğun programına bir de Dizi ekler. Başrollerini Merve Sevi ile paylaştığı bu dizi Barışma’ın ölümüne dek sürecek ve Barıştırma’ın 4 Temmuz 2007’deki ölümü ile 49. bölümüyle ekranlara veda edecektir. 
Düşmeden Bulutlarda Koşmam Lüzum albümü, adını Uzlaştırma’ın şiirinden gelmektedir. Barıştırma müzik dünyasında varlığını sürdürmeyi bulutlarda koşmaya benzetmiştir. Şiir tam olarak şöyledir:
“Düşmeden bulutlara koşmam gerek, küsmeden kuşlara uçmam lüzum, bir gün eğer kaybolursam gökyüzünde, Tanrı’dan müsade alıp dönmem lüzum.”
Albümdeki ‘Ben’ ve ‘Yeter Be’ şarkılarının laf ve müziği kendisine aittir. ‘Vurdum En Dibe Kadar’ ve ‘Yaz Demedim’ şarkılarına klip çekmiştir. Bu albüm ile Uzlaştırma Nehir  Kral TV video müzik ödülleri gecesinde yılın Rock sanatçısı seçilmiş ve ödül almıştır.

6. Ayrılık Vakitsiz Kazanç

Ayrılık Zamansız Gelir

Uzlaşma Çay, doğum günü, 29 Haziran 2007 Cuma akşamı saat 22.30’da, Bodrum ilçesindeki Torba Kavşağı’nda bir trafik kazası geçirir. Bu trafik kazasından daha sonra yoğun bakıma alınan Barışma Nehir beş günlük hayat mücadelesini kaybeder ve 4 Temmuz 2007 tarihinde gece saat 20.10’da hayata gözlerini yumar ve memleketi Amasra’da toprağa verilmiştir.
Ölümü arkasında 2008 yılının Ocak ayında ‘Ayrılık Vakitsiz Gelir’ albümü piyasaya çıkar. Albümde, Barışma’ın kaydı bitmiş ve Dizi için seslendirmiş olduğu şarkılardan derlemeler vardır. Keza albüm içinde Uzlaştırma Dere’nun hayatını anlatan bir DVD de içermektedir.

7. Onun İçin Sevgi Defalarca Önemliydi

Onun İçin Sevgi Her Zaman Önemliydi

Uzlaştırma Nehir, daima sevgiyi önemsediğini vurgular. Bir keresinde kendisine, bir gün şöhretini kaybeder, kimse kadar hatırlanmazsa hayatını nasıl devam ettireceği sorulur. Bu soruya Uzlaştırma: “Her şeye hazırlıklıyım, aniden elimdeki her şeyi kaybedebilirim, eski yaşantıma dönebilirim. O zaman da aç kalmam, taşı sıksam suyunu çıkarırım. Yarın bir gün beni limon satarken görürsen şaşma. Çünkü işsiz kalırsam onu da yapabilirim. Ama gerçi mutluyumdur. Çünkü hayatı, insanları seviyorum. Hayatımda paradan daha önemli şeyler var: Sevgi gibi…” diye cevap verir.

CEVAP VER