Değişik Senaryoları ile İzleyenleri Gerilime ve Üzüntüye Sürükleyen 10 Çarpıcı Film

0
40

Muhakkak izlemeniz gereken çarpıcı filmleri sizler için derledik. Bu filmleri izlerken değişik duygulara kapılacaksınız ve çok gerileceksiniz.

1. Gerry

Gerry

İki arkadaş uzaktaki bir çölün içinde yiyecek ya da su olmayan izi izlemek için yola çıktılar. Yanlış bir dönüş, Duo’yu umutsuzca medeniyeti arayan unsurlar enerji ve umudun nafile çıkmasına niçin oluyor. Gerçek olaylara dayanıyor, Gerry korkutucu çünkü fantezi değil gerçeğe dayanıyor.

2. Safe

Safe

Garip bir hastalık korkak ev hanımı Carol White’ı rahatsız ediyor. Çevreye yayılmış kimyasallar ve toksinler vücuduna saldırıyor mu yahut semptomları yalnızlık ve bezginlik mıdır? Bu huzursuz hikayede, insanlığın artan bir şekilde kopuşu ve teknoloji tabanlı bir toplumda terk etme korkusu hakkında söylenecek çok yanıtı olan kolay bir cevap bulunmuyor. Fakat “Safe”i seyrederken güvende olacaksın.

3. Man Bites Dog

Man Bites Dog

Zalim karanlık Komedi, hakikat TV öncülüğünü alaya mı alıyor yoksa ikisi de mi? Oysa Man Bites Dog’ı sınıflandırırsanız, gördükten sonradan uzun zaman sadık kalacağınıza laf verir. Bir belgesel film ekibi kendine bir artist ve bir komedyen hayal eden sadist bir hızlı katilin peşinden gidiyor. Betimlenen bir takım eylemlere gülebilmek baskı, fakat bu onları daha az yalakaya değer kılmıyor. Ve evet, bununla birlikte şiddetin yüceltilmesi üstüne çok ince bir yorum da var.

4. Melancholia (Melankoli)

Melancholia (Melankoli)

Dünyanın sonu, Lars von Trier’in Melankoli’sinde olduğu dek dehşet olmamıştı. Acımasız renk paletinden maudlin müzik puanı değin, yaklaşmakta olan kıyamet ve nefret edilen şey duygusu gerekli bir sonuca içten kuvvetli bir şekilde ilerlemektedir. Uzun süreli depresyona girmek için zinde bir arzunuz varsa, bu filmi izlemeden önce iki defa düşünün.

5. Irreversible (Dönüş Yok)

Irreversible (Dönüş Yok)

Bezginlik verici sekiz dakikalık grafik tecavüz sahnesi, bir geri dönüşü olmayan tepkiyi ne kadar can sıkıcı yapan şeyin yalnızca bir parçasıdır. Bir ilişkinin çözülmesi ve iki erkeğin aklı, rahatsız edici ayla gelmesi demektir. Ancak bu kaotik filmin en korkunç yönü, görünüşe göre çok iyi bir hayatın ne değin ivedi yoklama altına alınabileceğini ve deliliğe dönüşebileceğidir. Tek gereken bir argüman, bir hatalı kavrama ve bir hatalı dönüş, bunların hiçbiri geri alınamıyor.

6. Mysterious Skin (Tenin Gizemi)

Mysterious Skin (Tenin Gizemi)

Çocukluğun cinsel istismarının etkileri iki çocuğu öbür yollara gönderir. Biri karanlık, karışık bir fahişe olurken, diğeri ani kaçırma hikayesi içinde anıları bastırıyor. Ama şeytanlardan saklanmak her iki çocuğun da masumiyet kaybı ve yaşamlarındaki herhangi bir şeye veya herhangi bir şeye aşık olmamasından nedeniyle çaba verdiği gibi iyiden iyiye hasar verir.

7. Incendies (İçimdeki Yangın)

Incendies (İçimdeki Yangın)

2010’un iyi filmlerinden biri, bununla beraber hafızadaki en karışık ve en sonunda şok edici gizemlerden biri. Ölen annesinin ricası üzerine, ikiz bir erkek kardeş ve kız kardeş, keza babalarının ayrıca de yabancı erkek kardeşlerinin kimliklerini keşfetmek için yola çıkıyor. Bir Dizi geri bildirimle, annelerinin geçmişini değiştirecek bir olayla noktalanmış olan trajik geçmişlerini öğrenirler.

8. 127 Hours (127 Saat)

127 Hours (127 Saat)

Harrowing, hikayecinin/kaya tırmanıcısının Armon Ralston’ın dayattığı gerçek yaşam kabusunun bu sinematik anlatımını açıklamaya başlamıyor. “Onunla aynı bir duruma yerleştirildik, ne yapardık?” Danny Boyle bu soruyu izleyiciye soruyor.

9. Requiem For a Dream (Bir Rüya İçin Ağlama)

Requiem For a Dream (Bir Rüya İçin Ağıt)

Bu nefret türüne yerinde olmalıdır, çünkü her karakter mecazi bir gaddarlık aletine yapıştırılmıştır. Dokunmatik olmayan uyuşturucu önleyici PSA’ları unutun. Çocukların uyuşturucu denemelerini engellemek istiyorsanız, bu filmi bir sene her tarafında haftada bir kez gösterin. Fikir sağlığı, haysiyeti veya uzuvları bozulmadan kimse canlı kalmaz. 

10. We Need to Talk About Kevin (Kevin Hakkında Konuşmalıyız)

We Need to Talk About Kevin (Kevin Hakkında Konuşmalıyız)

Çocuklara gebeliğin tehlikeleri hakkında veri tahsis etmek ister misiniz? Bu film fazlasıyla tatmin edici olacaktır. Bir çocuğu kaybetmekten daha büyük korku, bir canavara dönüşen korkuyu arttırmaktır. Tilda Swinton, “fena çekirdek” terimine yeni bir manâ getiren bir oğlanın annesini oynayarak son derece enerjik bir performans sergiliyor. Sona eren krediler toplandıktan sonra midenizden kendinizi hasta hissetmeye hazırlanmış olun.

CEVAP VER